Eliminovat bezpečnostní rizika na území České republiky
Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.
Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.
Česká centrála cestovního ruchu je příspěvkovou organizací
Ministerstva pro místní rozvoj České republiky. Cílem je propagace Česka
jako lákavé turistické destinace. Cestovní ruch je významným faktorem
české ekonomiky: devizové příjmy z cestovního ruchu v roce
2001 dosáhly 118,13 mld. Kč, tvořily 5,5 % HDP a podílely se 9,3 % na
celkové hodnotě exportu Česka. Přímo v cestovním ruchu bylo vloni
zaměstnáno 112 400 osob (2,37 %), celková zaměstnanost (včetně
nepřímé) byla 490 700 pracovních míst (10,3 %), tzn., že každý
desátý člověk je zaměstnán v cestovním ruchu nebo souvisejícím
odvětví.
Česká centrála cestovního ruchu zveřejnila výsledky Studie
o příjezdovém cestovním ruchu do České republiky v roce 2002.
Podle každoročního výzkumu, prováděného firmou Taylor Nelson Sofres Factum, s.r.o., se průměrná délka pobytu zahraničních turistů v Česku oproti roku 2001 (6,3 dne) snížila v roce 2002 na 5,7 dne. Nejdéle zde pobývají Američané, Kanaďané a Rusové (shodně 9,8 dne). Pak následují Izraelci (8 dní) a Belgičané (7 dní). Nejkratší dobu zde tráví Poláci (4 dny) Němci (4,4) a turisté z Rakouska (4,5).
„Ačkoli došlo ke zvýšení průměrných výdajů turistů během pobytu u nás z 57 USD v roce 2001 na 61 USD v roce letošním, celkové devizové příjmy z cestovního ruchu klesly,“ řekl ředitel České centrály cestovního ruchu, David Gladiš. Podle České národní banky poklesly devizové příjmy ve třetím čtvrtletí o 33 % Kč (24,6 % v Euro a 16,7 % v USD). Nejsilnější vliv na tak dramatický pokles mají samozřejmě srpnové povodně, ale klesající tendence je znát již od začátku letošního roku.
Nejvíce v Česku v roce 2002 tradičně utratili Japonci (96 USD na osobu a den), následují Španělé s 93 dolary a Rusové s 92 dolary na osobu a den. Nejmenší výdaje v Česku mají Slováci (26 USD/osoba/den) a Poláci (21 USD/osoba/den). Celkově zde nejvíce utrácejí Japonci (za celou dobu svého pobytu, což je v průměru 6,9 dne, zde utratí 662,4 USD) a Američané, kteří za den utratí v průměru „jen“ 66 dolarů, stráví zde však téměř deset dní a celková suma, kterou zde zanechají, tak činí 646,8 USD na osobu.
Cílem Studie o příjezdovém cestovním ruchu do Česka je zjištění spotřebního chování zahraničních návštěvníků. Výzkum byl uskutečněn ve třech vlnách (květen/červen, červenec/srpen a září/říjen 2002) na vybraných hraničních přechodech, včetně letiště Praha-Ruzyně a dvou železničních nádraží v Praze. Celkem bylo dotázáno 9600 respondentů ze 17 zemí světa.