Eliminovat bezpečnostní rizika na území České republiky

Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.


Archiv vydání

2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001










































Těší mne, že se Mariánské Lázně omlazují

Zdeněk Král

Obyvatelé Mariánských Lázní chápou, že lázeňství a cestovní ruch přináší jejich městu prosperitu. Ví, že pokud si mají udržet zaměstnání nebo úspěšně podnikat, musí Mariánské Lázně zůstat vyhledávanými lázněmi. Proto tolerují, když město ze svého skromného rozpočtu dříve uvolní peníze na údržbu lázeňských parků apod., a až pak na obdobné věci tam, kde bydlí. Chápou, že v prvé řadě musíme vyšperkovat náš „lázeňský ostrov“. Proto, v souladu s jejich postojem, razím politiku dvou Mariánských Lázní: Lázeňského města, které je především pro lázeňské hosty a návštěvníky, kde je třeba udržovat klidovou zónu, pečovat o parky a nepřipustit architektonická zvěrstva; a města, kde bydlíme. Kde se rozvíjí bytová výstavba, služby, kde rostou obchodní plochy, staví parkoviště apod.

Rozhovor se starostou Mariánských Lázní panem Zdeňkem Králem jsem 26. dubna 2011 zahájil konstatováním, že do Mariánských Lázní, s desetiletou pauzou po nástupu renesance kapitalismu v Československu, každoročně jezdím na léčebné pobyty od roku 1976. Nyní hlavně z preventivních důvodů.
Pane starosto, Mariánské Lázně ve své dvěstěleté historii za raketový nástup do pozice mondénních, světově proslulých lázní – evropského centra společenského života, navštěvovaného nejsměrodatnějšími celebritami světa, kromě svým zakladatelům a provozovatelům, vděčí zejména přírodním léčivým zdrojům. Ještě do konce devadesátých let minulého století byly plné rekreantů a lidí na preventivních léčebných pobytech a pulzovaly společenským životem.
Pokud se za minulého režimu něco povedlo, tak to byl nápad zaplnit mezeru, která přišla po útlumu lázeňství díky druhé světové válce, jež z většiny lázeňských sídel udělala lazaretní města. V době rozkvětu výběrových rekreací (které dodnes do Mariánských Lázní přivádí účastníky incentivních pobytů) byly Mariánské Lázně jakýmsi Las Vegas Východu. Určitě nejsem nostalgik po předchozím režimu. Jsem rád, že totalitní režim padl. Dnes mají lidé daleko více možností cestovat po světě, avšak ti ekonomicky činní daleko méně času. Incentivy financují přímo zaměstnavatelé, protože odbory dnes preferují jiné věci, než aby v tak velké míře přispívaly na ozdravné a rekreační pobyty odborářů. Lázeňství v našem městě přesto prosperuje. Už to sice asi nikdy nebude jako v dobách krátce po založení Mariánských Lázní nebo mezi válkami, či masová záležitost jako do sametové revoluce, avšak zůstává vysoce rentabilní medicínskou oblastí, byť se k léčebnému lázeňství stát chová téměř až nepřátelsky. Aby přilákali hosty, investuje řada majitelů lázeňských objektů nemalé finanční částky do výrazného zkvalitnění svých zařízení. Největší z nich je u nás společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s., která své provozy rovněž postupně modernizuje, ale také už z nich řadu prodala. Dnes vládne trend, kdy je třeba mít všechno pod jednou střechou a poskytovat komplexní servis. Špičková odborná úroveň lidí, kteří v léčebném lázeňství pracují, unikátní přírodní léčivé zdroje, zejména minerálních vod a ovzduší, nádherné přírodní prostředí, rozumná obchodní politika a marketingové aktivity tak budou do našeho města přivádět návštěvníky po řadu dalších a dalších let.

MUDr. Zdeněk Machálek v rozhovoru pro Všudybyl řekl: „Léčebné lázeňství je o změně autoregulačních mechanismů v lidském organismu. Té lze dosíci řadou podnětů. Aplikací přírodního léčivého zdroje. Cvičením. Režimem života. Psychoterapií atd. Vždy to ale vyžaduje hodně času, aby tyto podněty dokázaly odstranit příčiny nemoci. Tj. eliminovat patogenní reflexy, které si organismus v průběhu nemoci vypěstoval. Vychýlit jeho patologickou rovnováhu a nastavit autoregulační mechanismy, jimiž disponoval předtím, než onemocněl.“ (Viz www.e-vsudybyl.cz, článek: „Vychýlit patologickou rovnováhu a nastavit autoregulační mechanismy“.) Uzdravení a u chronických onemocnění a neléčitelných postižení zlepšení kvality života je časově náročným procesem. Přitom nechodit tři čtyři týdny do zaměstnání či být mimo byznys je pro kariéry řady lidí likvidační. Proto hodně návštěvníků lázní využívá jejich prostředí, infrastrukturu a léčebné procedury k regeneraci a relaxaci formou kratších wellness pobytů.
Léčebné vlastnosti našich přírodních léčebných zdrojů jsou nepopiratelné. Přesto, že wellness si můžete udělat kdekoliv, právě přírodní léčivé zdroje, vysoce sofistikovaný přístup lázeňských lékařů a personálu mu v našem městě dávají vyšší dimenzi. Jsme uprostřed chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Kolem Mariánských Lázní je několik přírodních rezervací. Jsou tu přírodní a historické atraktivity a zejména nádherně koncipované lázeňské parky. Sportem, který jistě patří k Mariánským Lázním, je golf. A vedle osmnáctijamkového hřiště, které de facto založil anglický král Eduard VII., jenž byl v Mariánkách osmkrát na léčení, máme ve své blízkosti další nové krásné golfové hřiště, a to v zámeckém parku zámku Kynžvart, což je deset kilometrů od Mariánských Lázní. Další golfové hřiště je směrem na Karlovy Vary. Golfová turistika tvoří velmi zajímavou součást nabídky Mariánských Lázní, a to zejména díky pestrosti a členitosti krajiny, a doplňuje se s nabídkou lázeňských služeb. Sportovní nabídka na území našeho města se neustále rozšiřuje. Minulý rok tu bylo otevřeno lanové centrum. Máme několik tenisových kurtů, značené trasy nordic walking, který zažívá prudký rozmach. Značené cyklotrasy, jež navazují na cyklotrasy Euroregia Egrensis, vedoucí až do Německa. Máme tu příznivé podmínky i pro zimní sporty. Je to dáno nejen nadmořskou výškou, ale i infrastrukturou včetně krytého zimního stadionu. Rovněž sjezdovky s technických zasněžováním, ka­binkovou lanovkou a vleky máme přímo ve městě. Provozuje nám je firma Snowhill a.s.. V horních partiích na sjezdovky navazují městskou rolbou upravované běžkařské tratě. Sportovním soustředěním a incentivním programům občas slouží naše fotbalové hřiště. Rozvíjí se tu i jezdecký sport. V každém větším mariánskolázeňském hotelu je bazén. Městský (plavecký) pak disponuje i drobnými dětskými atrakcemi.

Po téměř drtivém nástupu německé seniorské klientely se Mariánské Lázně začaly omlazovat. A to nejen proto, že je navštěvuje čím dál více tuzemských hostů, ale i díky hostům z Východu včetně japonských turistů.
Těší mne, že věkový průměr návštěvnické klientely Mariánských Lázní klesá. Naše lázně navštěvuje nejen domácí a tradiční německá, ale začínají je objevovat i hosté ze zemí Společenství nezávislých států, nezřídka rodiny s dětmi. Rád bych v té souvislosti zmínil náš přírodní park Prelát, který je zdarma přístupný od jara do podzimu. Je v něm mnoho dětských atrakcí. Různé hrady, chaloupky a prolézačky z přírodních materiálů. Na území města je i několik dalších dětských hřišť. Další z „hraček“ je náš Boheminium park, který si za mého minulého volebního období město Mariánské Lázně koupilo. Šlo nám o to, aby se z tohoto jedinečného areálu, který každoročně přivítá na šedesát tisíc návštěvníků, nestaly stavební parcely. Je koncipován jako vstupní brána do Česka, kde je možné vidět detailně perfekcionisticky propracované makety řady význačných památek České republiky v měřítku 1:25, jejichž počet se stále rozšiřuje.

Miroslav Horníček Mariánské Lázně charakterizoval jako město v lese a les ve městě. Mí přátelé a známí si u vás kupují byty a domy a zařizují si zde trvalý pobyt.
Ještě je tady řada nově zrekonstruovaných volných bytů. Některé bývalé lázeňské objekty se totiž předělávají na tzv. rezidenční bydlení. Určitě to je zajímavá investice. Proto v Mariánských Lázních investují nejen lidé z Prahy a dalších míst České republiky, ale i ze zahraničí.