Eliminovat bezpečnostní rizika na území České republiky

Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.


Archiv vydání

2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001










































Summit NATO
příležitostí destinace Česká republika

Mezinárodní kredit České republiky, jako bezpečné destinace, přede dvěma roky výrazně posílil úspěšně zvládnutou realizací Výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v Praze. V listopadu se bude v Praze konat Summit NATO. V této souvislosti jsem proto oslovil místopředsedu vlády České republiky a ministra vnitra pana Stanislava Grosse. Pane ministře, v čem bude tato událost jiná, zejména z pohledu vámi řízeného resortu?
Zasedání světových organizací většinou provázejí protesty, které se až do roku 1999 obešly bez větších násilností. Zlom nastal po konferenci Světové obchodní organizace (WTO), která se konala v prosinci 1999 v americkém Seattlu. Od té doby protesty radikálních odpůrců globalizace končí zraněními, milionovými škodami či dokonce smrtí. Nepokoje se dají očekávat letos opět po dvou letech také v našem hlavním městě. Česká republika dostala na podzim roku 2002 příležitost pořádat vrcholné setkání NATO jako první ze zemí bývalého komunistického bloku. Summit nejvyšších představitelů Organizace severoatlantické smlouvy (NATO) je nejvýznamnější politickou událostí v rámci Aliance, na níž dochází k formulování strategických rozhodnutí o společné bezpečnostní politice.
Ve dnech 21. a 22. listopadu 2002 se stane Praha místem, kam se bude upírat pozornost téměř celého světa. V těchto dnech se v Kongresovém centru Praha uskuteční jednání Severoatlantické rady (NAC), Euroatlantické rady partnerství (EAPC) a schůzka čelných představitelů Komise NATO – Ukrajina (NUC). Dosud nebyla definitivně potvrzena setkání NATO – Rusko a NATO – EU, rozhodnutí o tom, zda a na jaké úrovni se uskuteční, budou učiněna pravděpodobně až v průběhu letošního podzimu. Jak správně uvádíte, naše bezpečnostní složky získaly cenné zkušenosti během výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září 2000, a Pražský summit NATO je k této akci velmi často přirovnáván. Srovnání však v mnoha směrech pokulhává, uvědomíme-li si, že vrcholná schůzka Aliance mj. znamená přítomnost téměř padesáti hlav států a vlád, přímé zapojení vrchních velitelů NATO a dalších vojenských představitelů, jednání o klíčových strategických a bezpečnostních záležitostech, nezbytnou ochranou osob, budov, dopravních prostředků a informací, jakož i prvořadou pozornost světových médií. Z těchto důvodů bylo velmi důležité zabývat se také otázkou, zda se v uplynulém období výrazně nezměnila taktika pouličního boje agresivních aktivistů a prostředky, které používají. Tudíž bylo vhodné vycházet také ze zahraničních zkušeností a poznatků, a to jak z pohledu činnosti zahraničních policejních sborů při praktickém provádění bezpečnostních opatření v průběhu pořádání rozsáhlých a významných akcí na vrcholné úrovni, tak i z pohledu cílů, přípravy, výbavy a chování účastníků protestních shromáždění. Samostatnou kapitolou bude minimalizace rizik teroristického útoku, která jsou u této akce vyšší, než tomu bylo při zasedání MMF/SB v roce 2000.
Pražský summit je pro Českou republiku velkou a ojedinělou výzvou. Celkovým rozsahem a charakterem, jakož i bezpečnostními a organizačně-technickými požadavky půjde o akci, kterou Praha ani Česká republika dosud nepořádaly, a Policie ČR, jakož i další zainteresovaní, mají jedinečnou příležitost ukázat kvalitu a vysokou profesionalitu své každodenní práce.
V průběhu Pražského summitu Ministerstvo vnitra počítá s nasazením 5500 policistů z hl.m. Prahy, 5500 policistů z jednotlivých krajů, kteří posílí pražské příslušníky Policie ČR, a přibližně 1000 příslušníků Policie ČR útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby. Na základě nařízení vlády jsou povoláni k plnění úkolů Policie ČR vojáci Armády ČR v počtu nepřevyšujícím 2400 (vojáci Armády ČR jsou určeni zvláště k posílení krajských policejních správ). Bezpečnostní zajištění summitu NATO se ovšem neobejde ani bez výrazné spolupráce se zpravodajskými službami, zahraničními partnery a bez důkladné analýzy získaných informací.

Podle předběžných údajů ČNB dosáhly devizové příjmy ze zahraničního cestovního ruchu za loňský rok 3 miliardy USD, což je o 3,8 % více než ve stejném období roku 2000. Devizové příjmy ze zahraničního cestovního ruchu představují ekvivalent 8,9 % exportu České republiky a cca 5,3 % hrubého domácího produktu. Cestovní ruch by ale mohl České republice přinášet několikanásobek současného zahraničního inkasa. Jistě se tedy vyplatí více pečovat o vytváření image Česka, coby atraktivní turistické a prvotřídní kongresové destinace, už např. proto, že kongresový turista utrácí přibližně 350 – 400 USD denně. Ostatně, když jsme spolu před pěti lety hovořili (Všudybyl, září 1997 str. 12), konstatoval jste, že cestovní ruch chápete jako něco, co je u nás svým způsobem nedoceněno. Loni, ve čtvrtém vydání Všudybylu (str. 6), jste řekl: „Česká republika je pro turisty ze zahraničí velmi atraktivní. Myslím si však, že málo děláme pro posílení image naší země, aby byla chápána jako bezpečná, bezproblémová, s fungující strukturou doprovodných služeb, která si váží svých návštěvníků.“ Nastal již v tomto podle Vás posun?
Summit NATO v Praze se bude vůbec poprvé v historii konat za bývalou železnou oponou, ve stejném městě, kde byla v roce 1991 definitivně zrušena Organizace Varšavské smlouvy. Aliance tímto rozhodnutím potvrdila, že skutečně sleduje deklarovanou politiku otevřenosti. Je jen obtížně představitelné, že by NATO, po všech deklaracích z uplynulých let, nerozhodlo o svém dalším rozšíření právě během Pražského summitu. Rozhodnutí o konání vrcholné schůzky v Praze je také oceněním úspěšné integrace České republiky jako nového, plnohodnotného člena NATO. Pořádání akce je zároveň výrazem důvěry, které se těší Praha jako již tradiční hostitel významných akcí mezinárodní důležitosti. Pražský summit je pro Česko velkou a ojedinělou výzvou. Celkovým rozsahem a charakterem, jakož i bezpečnostními a organizačně technickými požadavky půjde o akci, kterou Praha ani Česká republika dosud nepořádaly. Všem zainteresovaným složkám na české straně se skýtá jedinečná příležitost ukázat kvalitu a vysokou profesionalitu své práce. Summit NATO může být také příležitostí pro podporu cestovního ruchu. V posledních týdnech obletěly svět informace o povodních, které postihly Českou republiku, včetně Prahy. Tisíce zahraničních novinářů, kteří v listopadu Prahu navštíví, tak mají možnost na vlastní oči uvidět, že život se v naší republice nezastavil a že Praha je stále krásné město, které má turistům z celého světa co nabídnout.








www.mvcr.cz



www.natosummit.cz