Eliminovat bezpečnostní rizika na území České republiky
Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.
Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.
Před mnoha lety se na Českomoravské vysočině usadil potulný mnich
jménem Pelegrin. Založil osadu, kterou pojmenoval podle sebe. Pelegrin je
latinské slovo a znamená poutník. Postupným počeštěním pak vznikl název
Pelhřimov.
Nedávno se mi dostalo pochvaly od člověka s jedenaomdesátiletou životní zkušeností za to, že jsem mu prý dovezl výtečné pivo plně srovnatelné s Prazdrojem. A v tomto svému otci bezezbytku věřím. Nejen proto, že se narodil v Plzni… Právo várečné Pelhřimov obdržel roku 1552. Pivo se nejprve vařilo po jednotlivých domech v hradbách, kde byli obyvatelé „usedlí“. Půjčování pánví a nedodržování regulí ale vedlo ke sporům. Právovárečníci proto opustili vaření „po domech“ a jako sídlo pivovaru si zvolili dva domy v Růžové ulici. Koncem 17. století pivovar přesídlil do míst mezi dnešní ulici Stolní a dřívější Děkanskou. Původní budova pivovaru přestávala být vyhovující, a tak se roku 1898 začala stavět nová. V ní se začalo vařit koncem roku 1899. Pivovar nepostrádal žádnou z vymožeností tehdejší doby. Parostrojní pohon, účelové a prostorné provozovny. Pivo bylo žádáno a pivovar přežil všechny války, zvraty a krize. Výrazné vzepětí zaznamenal počátkem 90. let minulého století, kdy roční výroba piva dosahovala 80 000 hl. Po privatizaci firmou DUP bylo prioritou zvýšení kvality piva. Provedením technologického auditu s cílem stanovit optimální technické a technologické parametry výrobního zařízení byla pověřena firma PIVO Praha. Základní předpoklad výroby kvalitního piva, voda, je v Pelhřimově více než bohatě naplněn. Pivovar vyrábí pivo tradičními technologickými postupy. Z vynikajícího moravského sladu, nejlepšího chmele a křišťálově čisté vody z nedalekého kopce Křemešník. Výsledkem je pivo, které lze charakterizovat nízkou intenzitou jemné chmelové vůně, silným řízem a plností se silnou intenzitou hořkosti poněkud drsnějšího charakteru. Dalším charakteristickým rysem je zlatavá barva, jiskrná čirost a vysoká pěnivost. To všechno jsou základní atributy piva českého typu, tak jak se vyvinulo v průběhu 19. a 20. století. Pivo bylo uvedeno na trh v listopadu loňského roku pod názvem POUTNÍK, čímž se pivovar přihlásil k historii města Pelhřimov. Pivovar POUTNÍK vyrábí nepasterizované pivo plzeňského typu. Zároveň oblíbené desetistupňové světlé a skvělou dvanáctku. Výtečný je i speciál, který tu vaří vždy o Velikonocích a Vánocích.