Eliminovat bezpečnostní rizika na území České republiky

Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.


Archiv vydání

2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001










































První lázně v České republice

Lázně Bělohrad
jsou poklidným městečkem s příznivým podhorským klimatem v malebné lesnaté krajině v nadmořské výšce kolem 300 m. Nejcennější historickou stavbou zde je barokní zámek z 18. století architekta Giovanni Santiniho, chrám Všech svatých ze 17. století a novorenesanční Lázeňský hotel z 19. století. Roubená stavení jsou ukázkou podkrkonošské lidové architektury. V zámeckém parku najdeme památník zdejšího rodáka Karla Václava Raise. A také jsou zde lázně. Pro stoupající proslulost lázeňské léčby byla v roce 1905 povolena změna jména obce z původního jednoslovného Bělohrad na Lázně Bělohrad.

Anenské slatinné lázně
založila pruská hraběnka Anna z Asseburgu roku 1885, kdy provedla první úspěšné pokusy s léčivostí místní slatiny. V roce 1888 byly úředně uznány za léčivé a bylo povoleno používat označení sirné slatinné lázně. Roku 1891 byl vystavěn lázeňský dům ve švýcarském slohu se dvěma křídly, v kterých se podávaly koupele. V roce 1901 byl v hraběcí Bažantnici na den sv. Anny navrtán arsenoželezitý pramen a nazván Annamarianský. Složením se řadí mezi železité kyselky a má prospěšný vliv na metabolismus. Je vhodným doplňkem při léčení koupelemi. V roce 1936 byl postaven komfortní Grand hotel Urban, dnešní Grand. O rok později řídící a inspekční lékař lázní MUDr. Josef Janeček zakoupil budovu U lázní a adaptoval ji na Vodoléčebný a vyšetřovací ústav. V roce 1963 vznikla ve vile Esplanade dětská léčebna nemocí pohybového ústrojí.

Akciová společnost Anenské slatinné lázně
byla založena 1. května 1992. Při zpracování koncepce rozvoje lázní se setkalo vedení lázní s českou inženýrsko-dodavatelskou firmou PURO-KLIMA působící v oblasti zdravotnictví. Zejména díky této firmě, která podpořila a garantovala rozsáhlé investice v lázních, byl v roce 1995 slavnostně uveden do provozu zcela nový a komfortní lázeňský hotel Anna Marie. V roce 1998 byl hotel Grand rozšířen o nové pokoje, byla zde přestavěna kuchyň a jídelna a hlavně byl vybudován léčebný pavilon propojený s hotelem Grand. V následujících letech se podařilo v původním stylu zrekonstruovat vilu Karlušku a bývalý Janečkův ústav, který byl kompletně zmodernizován na lázeňský hotel Janeček. V roce 2003 byl do provozu uveden druhý bazén, tentokrát rehabilitačně plavecký bazén navazující na léčebný pavilon. Zatím poslední akcí byla rekonstrukce vily Stefanie.

V Anenských slatinných lázních se léčí
onemocnění pohybového ústrojí – revmatické choroby, bolesti páteře, Běchtěrevova choroba, artrózy, stavy po úrazech a ortopedických operacích, kořenové syndromy při poruchách páteře, chabé periferní obrny. Z kožních onemocnění je to léčba deformujících jizev po úrazech a popáleninách. Obdobné chorobné stavy se léčí i na oddělení dětí a dorostu s převahou vad páteře. Velký důraz je kladen na léčebný tělocvik s využitím speciálních metodik a na cvičení v rehabilitačním bazénu. Každému léčení vždy předchází podrobné lékařské vyšetření.

Anenské slatinné lázně v sobě shrnují přednosti rodinných lázní s vysokým komfortem služeb. Navštívil jsem je i v době, kdy zde zahajovali provoz nového nádherného dvacetimetrového nerezového rehabilitačně plaveckého bazénu. Ředitele akciové společnosti Ing. Radima Kalfuse jsem se proto zeptal, zda se lázním takováto investice v objemu zhruba 60 milionů korun vyplatí.
Bez kvalitního zázemí lázeňských procedur se dnes neobejdete. A první rehabilitační bazén již kapacitně nestačil. Proto bylo rozhodnuto o výstavbě dalšího, moderního. Veškerá použitá technologie má vysokou úroveň. Ať již jde o nerezový korpus bazénu s množstvím masážních trysek, perličkové lavice či špičkovou vzduchotechniku, ale i o automatickou kontrolu jakosti kvality vody.

Má-li české lázeňství šanci v evropské a světové konkurenci, pak především proto, že klade velký důraz na medicínské aspekty lázeňství a že je zvládá nejen, co se týče přírodních léčivých zdrojů, ale i vysoce odborných a profesně zdatných zdrojů lidských.
V našich lázních se potkávají dosti odlišné typy klientů. První velkou skupinu tvoří pacienti ortopedických oddělení nemocnic a klinik, kteří potřebují kvalitní specializovanou rehabilitační péči. Další velkou skupinu tvoří pacienti při jejichž léčbě má svou velkou a nezastupitelnou úlohu přírodní léčivý zdroj – sirnoželezitá slatinná rašelina – v podobě koupelí a zábalů s využitím široké škály dalších lázeňských procedur. Třetí skupinu tvoří klienti, kteří (zvláště poslední dobou) vyhledávají Anenské slatinné lázně, aby si upevnili zdraví. Jsou to hosté, kteří přijíždějí za rekondicí a relaxací na kratší víkendové, týdenní či čtrnáctidenní pobyty, kdy absolvují nejen léčebné procedury, ale i poznávají kouzelné okolí. Zde v Podkrkonoší je krásná krajina, která láká k výletům. Hosté se v lázních mohou věnovat pěší turistice, jízdě na kolech, tenisu, cvičení v posilovně, relaxaci ve velkém bazénu apod. Zvláště pro ženy jsou určeny speciální wellness pobyty. V současné době budujeme minigolfové hřiště světových závodních parametrů.

Proč a kdy jste se rozhodl působit v Lázních Bělohrad?
Lázně Bělohrad znám hodně dlouho. Dříve mne sem vedly ryze osobní zájmy. Jezdíval jsem za paní spisovatelkou Leontinou Mašínovou a později také za svou budoucí ženou. Jak jsem toto prostředí poznával, nemohl jsem si nevšimnout lázní. Práce v nich a ve zdravotnictví mne začala lákat. Svůj vliv mělo zřejmě i rodinné zázemí, protože můj otec svými návštěvami v pralesní nemocnici Alberta Schweitzera podnítil můj zájem i o tento obor. Brzy po revoluci jsem do lázní nastoupil, tehdy jako správce, a pak už jen pokračoval jako ředitel. V čele tehdejších lázní byli ředitel, vedoucí lékař a pan inženýr Josef Janeček – restituent, ale hlavně projektant. S Ing. Janečkem jsme připravili záměr na dobudování lázeňského komplexu. Je až symbolické, že celou dostavbu lázeňského areálu připravil jeho ateliér. Ing. Josef Janeček tak po více než šedesáti letech dovršil práci svého dědy a otce. Už v té době byla jako dodavatel špičkové zdravotnické technologie známa firma PURO-KLIMA. Její generální ředitel pan Ing. Jaromír Ferbr za mnou a Ing. Josefem Janečkem přišel s návrhem na rozšíření ubytovací kapacity a současně nabídl finanční podporu. Tak PURO-KLIMA vstoupila do akciové společnosti. Od roku 1995, kdy začala spolupráce Anenských slatinných lázní s akciovou společností PURO-KLIMA, se datuje obrovský rozmach lázní, jež naši hosté kvitují vysoce pozitivně.

Jsme krátce občany Evropské unie…
Lázně našeho typu jsou do značné míry závislé na českých zdravotních pojišťovnách a jejich klientech. Pojištěnecká klientela je stále rozhodující. Se vstupem do Evropské unie žádné legislativní změny nebyly potřebné. Jiná je samozřejmě situace na naší politické scéně, kde se názory na poskytování lázeňské péče značně liší. Od názorů zcela radikálních na ukončení úhrad za lázeňskou péči, až po ponechání současného stavu bez jakýchkoliv úprav. Zaznamenáváme také zvyšující se zájem německých zdravotních a sociálních pojišťoven o zajišťování lázeňských pobytů pro jejich pojištěnce. Anenské slatinné lázně byly jedny z prvních, s nimiž v Česku navázaly kontakt. Jako první lázeňské zařízení v České republice jsme totiž získali certifikát osvědčující zavedení systému řízení kvality německou certifikační společností skupiny TÜV Süddeutschland München. Až po nás následovaly další dvoje české lázně. Nyní jsme po třech letech podle nových kritérií obhájili certifikaci podle řady norem ISO 9000 : 2001 v oblastech poskytování lázeňských služeb – fyzioterapie, balneologie, léčebné rehabilitace a v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb. Máme vynikající lékařské a rehabilitační zázemí, protože stále klademe důraz na medicínskou stránku pobytu. Pro mnohé z hostů je to unikátní léčebná péče. V našich lázních pracuje pouze na léčebném úseku osmdesát zaměstnanců. Na tři sta padesát lůžek je to sice velice nákladná záležitost, ale také jeden z důvodů, proč se k nám pacienti rádi vrací, proč jsme klinikami a nemocnicemi vyhledáváni pro spolupráci hlavně u pooperačních stavů. U nás najdete nejen vysoce fundovaný, ale i vstřícný a milý personál na všech úsecích. Úrovní stravovacích služeb, vybaveností pokojů, přístupem obslužného personálu jsme na vyšší evropské úrovni. Ostatně je velmi příjemné, když mi moje práce dává zřejmé zadostiučinění v té formě, že pacienti po absolvování lázeňské léčby opět získají či si udrží soběstačnost, ostatní pacienti si zlepšením svého zdravotního stavu udrží práceschopnost a zlepší kvalitu svého života. A nejlepší je, když všichni hosté při návratu domů předávají své dobré zkušenosti s pobytem v Bělohradu svému okolí.







www.belohrad.cz