Eliminovat bezpečnostní rizika na území České republiky

Před hlavní lázeňskou a turistickou sezonou Všudybyl požádal o rozhovor náměstkyni ministryně pro místní rozvoj České republiky pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ing. Kláru Dostálovou.


Archiv vydání

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001


Lázeňský a wellness hotel Niva nad Luhačovickou přehradou, půldruhého kilometru od lázeňské kolonády a centra Luhačovic, je poskytovatelem komplexní příspěvkové lázeňské péče. Samoplátcům nabízí lázeňské léčebné, rehabilitační a wellness pobyty. Poskytuje přes čtyřicet léčebných a patnáct wellness procedur. K ubytování tu je šestapadesát převážně dvoulůžkových pokojů. V přízemí a prvním patře typu standard, ve druhém patře typu executive a apartmány de luxe. Disponuje společnými prostory, jídelnami, bary a špičkově vybaveným wellness centrem, venkovním a vnitřním bazénem. Se svými sály a salonky do osmdesáti osob je vítaným zázemím pro firemní, společenská a další skupinová setkání. Příjemným obohacením školení a firemních akcí jsou relaxační balíčky s posezením ve stylové valašské kolibě U Černého psa či vinotéce Arevian U Pozlovického čer­ta.

Arevian, soused Lázeňského & wellness hotelu Niva

Ač dosud není astronomické léto, s Ing. Ivanem Klajmonem si povídáme v krásný letní podvečer u venkovního bazénu jeho Lázeňského & wellness hotelu Niva nad Luhačovickou přehradou s panoramatickým výhledem do hustě zalesněných kopců Bílých Karpat a Vizovických vrchů.
Nádherné místo, pane inženýre.
Je to tak. V Lázeňském & wellness hotelu Niva se podařilo koncepčně dotáhnout lázeňskou činnost v tom smyslu, že splňuje požadavky zdravotních pojišťoven na léčebné pobyty a okolní krajina současně pozitivně působí na psychiku a proces uzdravování. Už proto, že průběh léčby u nás léčených indikovaných onemocnění ovlivňují psychosomatické souvztažnosti. Spolu s dalšími faktory tak malebná okolní krajina přispívá ke zlepšování zdravotní kondice nejen lázeňských, ale i dalších hotelových hostů. Navíc charakter krajiny, do níž jsou poměrně citlivě zasazeny sportovní areály, vybízí k řadě aktivit. Zejména ty u Pozlovické přehrady, která je přímo pod námi, kterou obkružuje inlineová dráha, cyklostezka a venkovní fitness stroje. Dotyk přírody je tu markantní.

Jaký byl pro Lázeňský & wellness hotel Niva loňský rok 2016?
Za poslední dekádu rozhodně nejlepší. Také proto, že se podstatně změnil přístup Ministerstva zdravotnictví ČR k léčebnému lázeňství. Je daleko vstřícnější. Ale nejen proto. Lidé pochopili, že je dobré předcházet chorobám a být v co nejlepší kondici, aby byli konkurenceschopní v podnikání nebo na trhu práce. Tento trend se u nás odráží i ve zvýšené poptávce po krátkodobějších regeneračních a relaxačních pobytech, při nichž se hosté rádi vracejí i vícekrát do roka.

O tom, že se Lázeňskému & wellness hotelu Niva daří, svědčí vaše investiční činnost. Co vás motivuje stále pracovat, „mladíku“?
V tom je od každého trošku. Zejména pak snaha dokázat, že lze úspěšně podnikat a držet vysoký standard bez intrik a zákulisních machinací. A co se týče investování? Do Lázeňského & wellness hotelu Niva investujeme, protože se hostům, jejichž útraty náš hotelový resort a jeho chod financují, víc a víc vyplácí využívat jeho služeb a zázemí. Právě díky velkorysým investicím tak například naše wellness získalo na takové popularitě, že je řazeno do top ten v České republice. Avšak nejen díky své popularitě, ale i kvůli vybavenosti a tomu, že je atypicky situováno. Tedy nikoli jako většina wellness v republice, které jsou v suterénu či přízemí – z našeho wellness je krásný výhled do valašské krajiny. V roce 2012 jsme dokončili investice za osmdesát milionů korun. Vzhledem k velice dobrému cash flow a vysoké obsazenosti Lázeňského & wellness hotelu Niva se nám podstatně podařilo snížit zaúvěrování. Z osmdesáti milionů korun nám po čtyřech letech provozu zbývá uhradit deset. Náš komplex se snažíme držet v uceleném duchu, aby na hosty dobře působil jak po stránce estetické, tak po stránce kvality jimi čerpaných služeb. Včetně gastronomických. Tím, že se tu vybudovala stylová vinotéka, jsme vysoce konkurenceschopní i ve zvláštních nabídkách. V rámci wellness například v segmentu vinných koupelí, které jsou hosty hodně žádané. Speciální relaxační koupele podáváme ve starodávně laděném interiéru v unikátních měděných vanách dovezených z USA. Koupel trvá dvacet minut a po ní následuje dvacetiminutový zábal. K vinné koupeli host obdrží sklenku vína a vstup na další půl hodiny do ostatních částí wellness. Máme tu vynikající maséry a rehabilitační pracovníky, takže i z tohoto důvodu Lázeňský & wellness hotel Niva získává nové klienty a váže na sebe opakovaně hosty.

Lázeňský & wellness hotel Niva rády využívají i firmy pro rehabilitační a ozdravné pobyty svých zaměstnanců.
Jejich veliká poptávka nás těší. Průvodním jevem je to, že už koncem března víme, jakou budeme mít celoroční obsazenost. Nicméně část hotelových kapacit, zejména přes léto v červenci a srpnu, každoročně rezervujeme hlavně pro lázeňské pobyty.

Součástí areálu vašeho lázeňského a wellness resortu jsou rázovitá valašská koliba U Černého psa, kde jsou spolu s dalšími pokrmy a nápoji podávány regionální valašské speciality a destiláty, a stylová, dobře zásobená vinotéka Arevian, v níž dominují moravská vína vinařství Znovín Znojmo. Pane Klajmone, jaký je váš vztah ke Znovínu a Znojmu?
Srdeční. Narodil jsem se ve Znojmě a jsem toho názoru, že Znovín Znojmo je nejkvalitnějším velkovýrobcem vín v České republice. Svědčí o tom i desítky a desítky medailí a prestižních ocenění, které získává na domácích i světových trzích. Například ze San Franciska si letos přivezl další zlatou medaili. Byla mu udělena za jeho Rulandské bílé v kategorii nejlepší bílé víno. Ostatně mám za to, že na úspěšnosti lázeňské léčby se může podílet i konzumace kvalitních vín. Světově uznávaní odborníci, jako například profesor Šamánek, argumentují, že střídmá konzumace vína přispívá k celkovému ozdravení tělesné schránky. Ostatně, kdo trošičku zná zemi, odkud k nám kultura pití vína přišla, ví, že ve Francii je víno nezbytnou součástí gastronomie a života. Mají tam jednu krásnou zásadu: jedna láhev vína denně. Půl litru pro muže, dvě deci pro ženu.

Akciovou společnost Arevian, vlastnící a provozující vinotéku, jste založili v prosinci 2016. Co je hlavním předmětem jejího podnikání?
Obchod vínem. Velkoobchod a maloobchod vínem spojený s degustáží a prezentací vín Znovínu Znojmo. Arevian vlastní na pětačtyřicet tisíc lahví vína od ročníku 1974 až po ročník 2016. Hosté, turisté, výletníci a rekreanti v ní mohou ochutnat vína ve velice rozumných cenových relacích. Součástí její činnosti je i zabezpečování společenských a firemních akcí. Pro individuální klientelu pak veřejně přístupných akcí ve stylu živáňské či vepřových hodů. Objekt vinotéky má dva sektory. Letní a vnitřní zimní, v němž jsou dva krásné krby. Jeden z nich umožňuje rožnění a roštování. Pobývat tam v zimě je příjemné už proto, že objekt vinotéky je srouben z kvalitního, dobře izolujícího voňavého dřeva. A tak, vítejte u nás v Pozlovicích!